Haziran 14, 2024
BAE ve Çin döviz takası anlaşmasını yeniledi ve CBDC geliştirme taahhüdünde bulundu

BAE ve Çin döviz takası anlaşmasını yeniledi ve CBDC geliştirme taahhüdünde bulundu

HONG KONG – Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin, önemli bir para birimi takas anlaşmasının yenilenmesi ve Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) geliştirme konusundaki işbirliğini derinleştirme taahhüdüyle finansal bağlarını güçlendirdi. BAE Merkez Bankası (CBUAE) ve Çin Halk Bankası, 18 milyar Dh veya 35 milyar yuan değerindeki döviz takası anlaşmasını beş yıl daha uzattı. Bu hamle her iki ülkenin para birimlerindeki likiditeyi arttıracak ve BAE ile Çin arasındaki mali işbirliğini güçlendirecek.

Bugün Hong Kong’da düzenlenen bir törende, CBUAE’den Khaled Mohamed Balama ve Çin Halk Bankası’ndan Pan Gongsheng de “mBridge” gibi CBDC projelerinde işbirliği yapmak üzere bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı. Bu girişim güvenli ve anlık sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak üzere tasarlanmıştır. Mutabakat Zaptı, dijital para birimlerindeki uzmanlığın paylaşılması ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek için teknoloji odaklı finansal çözümlerin uygulanması taahhüdünü kapsıyor.

Anlaşma aynı zamanda finansal teknoloji uzmanlarının eğitimi ve ortak finansal çıkarları görüşmek üzere ikili ziyaretler düzenlenmesine yönelik tedbirleri de içeriyor. Bu ziyaretler, finans sektöründeki teknolojik gelişmelerden yararlanarak ekonomik büyümeyi daha da ileriye taşımayı amaçlıyor. İşbirliği, dijital para birimi inovasyonunun artan önemini ve her iki ülkenin de hızla gelişen bu alanda ön saflarda yer alma kararlılığını vurguluyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir