Haziran 10, 2024
Binance’in eski CEO’suna duruşmaya kadar ABD’den çıkış yasağı getirildi

Binance’in eski CEO’suna duruşmaya kadar ABD’den çıkış yasağı getirildi

ABD Bölge Yargıcı, kripto para borsası Binance’in eski CEO’su Changpeng Zhao’nun Şubat ayındaki duruşmaya kadar ABD’de kalmasına karar verdi. 

ABD savcıları, geçen hafta mahkemeden Zhao’un resmi ikametgahı Birleşik Arap Emirlikleri’ne dönmesi halinde kaçacağına dair bir risk olduğu gerekçesiyle ABD’de kalmasını talep etmişti. Bu talebi değerlendiren ABD Bölge Yargıcı Richard Jones, CZ’nin duruşma tarihine kadar ABD’den çıkmamasına karar verdi. 

CZ’nin avukatları müvekkillerinin bu süreçteki iyi niyetine ve iş birliği yapma istediğine vurgu yaparak kaçış riski olmadığını konusunda bir savunma yaptı. Ayrıca avukatlar, CZ’nin Binance’in eylemlerinden sorumlu kişi olarak ABD’ye kendi rızasıyla geldiğinin altını çizdi.

Geçen hafta Zhao, 175 milyon dolarlık kefaret bedelini ödeyerek Şubat ayındaki duruşmadan 14 gün önce ABD’de bulunması şartıyla serbest kalmıştı. Ancak savcıların talebi üzerine yeniden değerlendirilen karar revize edilmiş oldu.

Binance ve kurucusu hakkındaki suçlamaları kabul etti

Binance, geçen hafta ABD Adalet Bakanlığı başta olmak üzere aralarında Hazine Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) da bulunduğu birkaç düzenleyici ile uzlaşmaya vardı. Şirket, uzlaşma koşullarına göre 4,3 milyar dolarlık ceza ile birlikte kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etti. Anlaşmanın bir parçası olarak suçlamaları kabul eden Changpeng Zhao, kripto borsasındaki CEO’luk görevinden istifa etti.

Adalet Bakanlığı, Binance’e yönelik olarak birkaç yıldır yürüttüğü soruşma kapsamında şirketi, yasa dışı faaliyette bulunan kişi ve grupların platformda faaliyet göstermesine izin vermekle suçladı. Ayrıca Binance, kara para aklamayı önleme konusunda başarısız olduğu ve yaptırımları ihlal ettiği konusunda da suçlandı.

Binance’in ayrıca bu suçlamalar haricinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından izinsiz menkul kıymet ticareti yapıldığı ve müşteri fonlarının kötüye kullanıldığına dair açılmış bir davası daha bulunuyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir