Haziran 14, 2024
Hindistan'a yönelik olumlu ekonomik tahminlerin etkisiyle USD, INR karşısında tırmanışa geçti

Hindistan’a yönelik olumlu ekonomik tahminlerin etkisiyle USD, INR karşısında tırmanışa geçti

ABD’deki Şükran Günü tatilinin ardından piyasaların yeniden açılmasıyla birlikte ABD doları bugün Hint rupisi karşısında yükselişe geçti. Bu hareket, analistlerin Hindistan’ın 2. Çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYH) Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) %6,5’lik tahminini aşabileceği yönündeki tahminlerinin hemen ardından geldi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü artı müttefikleri (OPEC+) toplantısının 30 Kasım’da yapılacak olması, Hindistan ekonomisini etkileyebilecek potansiyel petrol arzı ayarlamalarına olan ilgiyi artırdı.

Yatırımcılar ayrıca tatil sonrası kesilen ABD seansında açıklanacak S&P Küresel Satın Alma Yöneticileri Endeksi’ni (PMI) de yakından takip ediyor. Aynı zamanda, Hindistan piyasaları önümüzdeki Pazartesi günü Guru Nanak Jayanti tatili nedeniyle kısa süreli bir kapanışa hazırlanırken, önümüzdeki Perşembe günü Hindistan’ın önemli 2. Çeyrek GSYİH rakamlarının açıklanması için önemli bir beklenti oluşuyor.

Reuters analistleri, RBI Başkanı Shaktikanta Das’ın istikrarlı ekonomik büyüme ve küresel finansal değişimlerin ortasında Hint Rupisi’nin dayanıklılığı öngörüsüyle desteklenen Hindistan borsasının önümüzdeki yıl için yükseliş görünümünü ifade etti. Bunlar arasında Federal Rezerv’in faiz artırımlarına ara vereceğine dair spekülasyonlar da yer alıyor. Maliye Bakanlığı, önceki mali seviyelere göre düşüş beklentisiyle enflasyon eğilimlerini yakından takip ediyor.

Teknik analiz ayrıca, geçmiş aralıkları aşan ve temel Üstel Hareketli Ortalamaların (EMA’lar) üzerindeki seviyeleri sürdüren USD/INR çifti için yükseliş yörüngesini vurgulamaktadır. Bu durum, S&P Küresel İmalat PMI ve ABD İşsizlik Başvuruları verileri gibi ekonomik göstergelerle desteklenen ve resesyonist baskılardan uzak duran bir ekonomiye işaret eden daha fazla kazanç potansiyeline işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir