Haziran 14, 2024
Tadawul en iyi Suudi hisse senetleriyle opsiyon ticareti başlattı

Tadawul en iyi Suudi hisse senetleriyle opsiyon ticareti başlattı

Suudi Borsası Tadawul, türev piyasasında önemli bir genişlemeye işaret ederek tek hisse senedi opsiyonlarının (SSO) ticaretini başlattı. Bugün başlayan yeni teklifler, krallığın en önde gelen şirketlerinden bazıları için fiziksel olarak kapatılan Amerikan tarzı opsiyonları içeriyor: Saudi Aramco (TADAWUL:2222), Al Rajhi Bank, stc ve SABIC.

Bu hamle, Tadawul’un Suudi ekonomisini geleneksel petrol tabanının ötesinde çeşitlendirmeye ve piyasayı küresel yatırımcılar ve ihraççılar için daha cazip hale getirmeye yönelik daha geniş stratejisinin bir parçasıdır. SSO’lar Muqassa tarafından takas edilecek ve uluslararası takas uygulamalarıyla uyumlu hale getirilecek.

Bugünkü lansman, 30 Ağustos 2020’de MT30 Endeks Vadeli İşlemlerinin piyasaya sürülmesiyle başlayan Tadawul’un türev piyasasındaki bir dizi gelişmeyi takip ediyor. Piyasa, 4 Temmuz 2022’de Tek Hisse Senedi Vadeli İşlemleri ile daha da genişledi. Şimdi, bu seçkin şirketler için standartlaştırılmış tek hisse opsiyon sözleşmelerinin eklenmesiyle, tüccarlar önceden tanımlanmış koşullar altında dayanak hisseleri alıp satmak için belirli haklara sahip oldular.

Bu türev ürünlerin piyasaya sürülmesi, Suudi finans piyasasında likiditenin artırılması ve yeni yatırım fırsatlarının sunulması açısından çok önemli bir adım olarak görülüyor. Tadawul, piyasa gelişimine yönelik süregelen taahhüdünün bir parçası olarak gelecekte türev ürünlerini genişletmeye devam etmeyi planladığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir